HOME
PORTFOLIA / TECZKI
BIAŁO-CZERWONA / WHITE-RED
PROTEST TWÓRCÓW
BANK KALENDARZY
BANK WYSTAW
TWÓRCY I PRAWO
O NAS
KONTAKT
aktualizacja: 18.07.2021
  bialo-czerwona
DZIAŁY 
PRASA DONOSI 
STATUS TWÓRCY 
PRAWO AUTORSKIE 
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE 
TWÓRCZE PODATKI 
 
Twórcze PODATKI Honoraria autorskie a działalność gospodarcza

Honoraria autorskie a działalność gospodarcza

Nowa interpretacja Ministra Finansów z 22 maja 2014

W nowej interpretacji Minister Finansów ustalił, iż twórca i artysta mają prawo do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na korzystaniu z autorskich praw majątkowych oraz do opodatkowania dochodów z takiej działalności podatkiem liniowym 19% zgodnie z art. 30c u.p.d.o.f.

Tym samym zwalnia się zamawiającego z obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń wypłacanych twórcom (przedsiębiorcom), pod warunkiem uzyskania od nich stosowanych oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej, w związku, z którą to wynagrodzenie jest im należne.

Czytaj więcej na >>>www.epodatnik.pl

Zobacz oryginalny dokument z dnia 22 maja 2014 podpisany przez min. finansów Mateusza Szczurka.

Komentarz b-c: Ta "wspaniałomyślność" MF to strata ok. połowy wysokości podatku dla odstępujących swe prawa autorskie dot. umów o dzieło, w których takie przekazanie praw następuje. Bingo! Czy zatem nie korzystniej jest tak wskazać zakres działalności gospodarczej aby wyłączyć z niej przekazywanie praw, a te realizować odrębnymi umowami ze zleceniodawcą. Jeśli ktoś zdecyduje się na wybór takiego rozwiązania, niech podzieli się swym doświadczeniem z b-c... Opublikujemy taką ścieżkę postępowania w tym dziale.

HOME   PORTFOLIA   BIAŁO-CZERWONA/ White-Red   PROTEST TWÓRCÓW   TWÓRCY I PRAWO   KONTAKT  
copyright 2003-2021 - ® Janusz Kobyliński