HOME
PORTFOLIA / TECZKI
BIAŁO-CZERWONA / WHITE-RED
PROTEST TWÓRCÓW
BANK KALENDARZY
BANK WYSTAW
TWÓRCY I PRAWO
O NAS
KONTAKT
aktualizacja: 1.09.2018

PROTEST TWÓRCÓW
 HISTORIA
 PAMIĘTACIE?

  Kronika 2003
Relacje z PROTESTU z 2003 roku
 
PROTEST 201?   FORUM menu  
Piotr Szmitke

HOŁOTKA ZABRAŁA SIĘ ZA TWÓRCÓW KULTURY


  Hołotka finansowa rozparta u żłobu od lat szuka sposobu, jak zniszczyć swoich odwiecznych wrogów: - twórców i artystów. Teraz mają okazję. Ostatnio wyłonił się projekt ustawy uniemożliwiającej twórcom uzyskiwanie pracy. Czyżby więc rząd postanowił być impresariem? Nic podobnego. Chce jedynie urwać ile się da tym, którzy nie rzucają kamieniami i czyj strajk nie sparaliżuje kraju. (w końcu doświadczenie bojkotu po stanie wojennym nie poszło w las. Zawsze, tym bardziej za pieniądze znajdzie się kilka świń, ktore projektowi przyklasną)

  Finansowo-ekonomiczny establishment -autor koncepcji Polski -straganu nie może przeboleć faktu, że to właśnie twórcy: pisarze, kompozytorzy, filmowcy i artyści innych dziedin stworzyli obraz Polski; państwa posiadającego wysoką rangę i prestiż w oczach opiniotwórczych środowisk świata.

  Nie mogą pogodzić się z prawdą, że to nie ich pieniądze i knowania na polu gospodarki ale właśnie myśl twórcza literatura i sztuki zbudowały pozycję partnerską naszego kraju wobec Unii Europejskiej.

  Usiłują zapomnieć, kto narażał się, by w dobie bolszewickiego reżimu, dawac światu świadectwo prawdzie tamtych czasach, kogo niszczono, sekowano, wykluczano przy pomocy cenzury i represji.

  Wreszcie znalazł się sposób. Prostacki coprawda ale skuteczny. Twórców Kultury Polskiej można "załatwić" w łatwy sposób: zubożając ich do reszty. Do reszty, bowiem pogłębiająca się bieda twórczego środowiska jak widać "panom od szmalu" nie wystarcza. Nie wystarczające okazało się również okrawanie informacji i promocji kultury i sztuki w mediach poprzez zastępowanie jej paszą dla gawiedzi o najniższych gustach.

  W krajach wysokiej kultury sektor finansowy pomaga sztuce przetrwać; -u nas pomaga jej umrzeć. Każdy kulturalny inteligent wie, że wartościowa twórczość sama na siebie nie zarobi. Może to uczynić show-business i sztuka masowa, jednakże tam, gdzie twórczość jest nośnikiem nowej wartościowej myśli, jej sprzedażnośc jest znikoma. W oczach tych panów opłacalność tejże również jest niewielka lecz ich filozofia pod hasłem: "kupi, przedo, zachapie po drodze" w ogóle podobnych kwestii nie uwzględnia. Można jednak przygnieśc tych znienawidzonych, krnąbrnych artystów, choćby ststemem podatkowym a przestaną się wreszcie w ogóle liczyć.

  Czasami rodzi się pytanie czy telewizyjny muppet-show p.t. "Afera Rywina" nie jest przykrywką afer poważniejszych, jak choćby ta, tym bardziej że zabijanie Kultury Polskiej wydaje się najważniejszym ogniwem Wielkiej Akcji Powszechnej Kretynizacji podjętej ku chwale naszego wielkiego supermarketu.

Z poważaniem:
Piotr Szmitke - twórca interdyscyplinarny, założyciel pierwszej polskiej partii sztuki i myśli twórczej.

 
PROTEST TWÓRCÓW   FORUM menu   DO GÓRY
 
 LINKI 2006

  PODPISY
Zobacz LISTĘ SYGNATARIUSZY PROTESTU
  FORUM
PUBLICYSTYKA,
panel dyskusyjny
  NAPISZ
OPINIE, OCENY, WYPOWIEDZI...
 PRASA pisze...
PRASA O PROTEŚCIE TWÓRCÓW
HOME   PORTFOLIA   BIAŁO-CZERWONA/ White-Red   PROTEST TWÓRCÓW   TWÓRCY I PRAWO   KONTAKT  
copyright 2003-2018 - ® Janusz Kobyliński