HOME
PORTFOLIA / TECZKI
BIAŁO-CZERWONA / WHITE-RED
PROTEST TWÓRCÓW
BANK KALENDARZY
BANK WYSTAW
TWÓRCY I PRAWO
O NAS
KONTAKT
aktualizacja: 1.09.2018

PROTEST TWÓRCÓW
 HISTORIA
 PAMIĘTACIE?

  Kronika 2003
Relacje z PROTESTU z 2003 roku
 
PROTEST 201?   FORUM menu  
Krystyna Kofta

JAJOGŁOWI ZROBIENI W JAJO


  Wszyscy obdarzeni świadomością jajogłowi, czyli inteligenci obu płci łączą się by agitować za wstąpieniem do Unii Europejskiej, po to by mniej gramotni, a więc chłopi i robotnicy mieli lepiej.

  Przez pierwsze trzy lata w Unii rolnik dostanie za hektar minimum 350 złotych dopłaty bezpośredniej, przy 20 hektarach, jakie ma premier Kalinowski, daje to siedem tysięcy złotych, z którymi każdy chłop zrobi co będzie chciał. A co chłop robi z pieniędzmi wie każdy mieszczuch, który znalazł się na wsi, choćby na wakacjach w swoim letnim domu, okradanym przez okoliczną ludność cirka trzy razy do roku.

  Nasza rodzina nie prowadzi daczy, ale wyjeżdżaliśmy kiedyś co roku na wieś, i pamiętam jak wyglądały zakrapiane nie wodą święconą wieczory. Jeden rolnik, co na nogach ustać nie mógł, prosił kolegów: "ino mię wsadźcie na motór, to pojade, ino mię wsadźcie na motór". I rzeczywiście, mimo moich protestów: panowie, proszę, nie puszczajcie go w tym stanie, które to protesty wzbudziły jeno śmiech pusty - "koledzygo nie żałują, i na motór go ładują" - jak jacyś ułani rolni. Pojechał i tamtym razem dojechał.

  Żebym nie była źle zrozumiana, ja chłopu nie zazdroszczę, niech sobie przepije siedem tysięcy rocznie, co mu z nieba spadły jak manna. W przeliczeniu na "Perszingi" czy "Arizonę", może wypaść nawet i dwie butelki dziennie. Ten kto ma mniej hektarów dostanie mniej, więc będzie poszkodowany, zaczną się waśnie, w ruch pójdą siekiery, sądy będą miały robotę, Mrożek zacznie znów pisać jak dawniej: "A może byśmy co zasiali? Iii tam..."?, zaś dzieciaki jak nie miały gorącej zupy, butów i książek, tak i nie będą miały. Europejska kasa miała pierwotnie być przeznaczona na inwestycje, ale czy warto inwestować w rolnictwo? Iiii tam...

  Nikt nie zapewni kontroli prywatnych wydatków, zwłaszcza, że chodziło o to, by tym szmalem zamknąć gęby niezadowolonych rolników i przechylić szalę na stronę wejścia do Unii. Gdyby z tych pieniędzy trzeba było się rozliczać, podniósł by się zaraz krzyk, zupełnie jak by matkę ziemię przymusowo kazali patriotom przegrywać w pokera. Na rzecz Niemców plujących nam w twarz, jak kanclerz Schroder, który splunął nam miliardem, co Sekciarze z Samoobrony i Ligi uznali za hańbę. Przyłączył się słynny koalicjant Podkański z PSLu, wróg Zjednoczonej Europy, którego syn stoi na czele pewnej komisji, bardzo proeuropejskiej; oto przykład chłopskiego sprytu i poszanowania wartości euro. Syn nie odpowiada za ojca, ani ojciec za syna, żeby to było jasne, ale dobrze jak rodzina jest ustawiona na każdą okoliczność, na wieki wieków, amen.

  Oczywiście, że dbały rolnik mający porządne gospodarstwo kupi za otrzymane pieniądze paszę dla świń, rozwinie nową gałąź w sadzie, ale...

  Co mówi Pytia? Ona wieszczy, że znacznie więcej niż te siedem tysięcy na małorolnego łba, będzie szmalu dla tak zwanego rolniczego lobby, w różnych agencjach, gdzie wszyscy krewni i znajomi królika, a może raczej tłustego wieprza, dostaną długoletnie posady, a jeśli zdarzy się pech, i będą musieli odejść, to odprawy tych kolesiów będą jak wygrane w totolotka. A te agencje rządowe będą trwoniły pieniądze publiczne i nic człowieku na to nie poradzisz, wyssają kraik nasz do ostatniego euro. Kontrola nie jest mocną stroną Trzeciej Rzeczpospolitej.

  A dlaczego inteligent nie dostanie nic, na przykład przez pierwsze trzy lata w Unii Europejskiej po 350 złotych za rok nauki w szkołach i na uniwersytetach, a jeśli jest na ten przykład profesorem, to za lata spędzone nad doktoratem, badaniami naukowymi czy dydaktyką, jaką musi się zajmować ucząc stada osłów?

  Bo inteligent jest jednym z najbardziej pomiatanych bytów wolnej Polski, bez względu na to kto stoi na czele. Jest upośledzony bardziej niż kobieta, pielęgniarka, prządka, szwaczka. Nie pójdzie pod urzędy czy Sejm, nie będzie palił opon ani rzucał koktajlami Mołotowa, bo jest wykształcony i jemu nie wypada. Dlatego też wszystkie rządy jak jeden mąż czniają inteligenta i robią jajogłowych w jajo.

  Złodziej, bandzior, oszust, czy to prywatny czy oficjel to są panowie. Chłop jest Panem, choć rolnikiem jest. Górnik jest Panem, że ho ho, ostatnio dał się poznać jako pełen godności co to sobie w kaszę dmuchać nie da, bo oto pewien złotousty związkowiec powiedział w przytomności milionów telewidzów: "niech się nikomu nie śni, że górnik będzie zarabiał tysiąc trzysta złotych". Wśród oglądających dumnego Pana byli cienko przędący inteligenci, a więc adiunkci uniwersyteccy po wielu latach pracy, którzy dokładnie tyle dostają; pielęgniarki, których pensja podstawowa wynosi osiemset złociszy, nauczyciele, policjanci, lekarze, emeryci, renciści, prządki, szwaczki, kasjerki z hipermarketów, siedzące przy kasie i noszące pampersy, bo nie wolno im odejść ani na chwilę, żeby się za przeproszeniem, odcedzić.

  Praca górnika jest trudniejsza, cóż jednak zrobić, gdy węgla już nie trzeba, i jest tańszy, nawet jeśli pochodzi z Australii czy RPA? Między 25 a 40 złotych za tonę, podczas gdy nasz kosztuje około 130 - 140 zł. Brak nowych miejsc pracy na Śląsku to błąd. Błędem jest jednak także to, że jajogłowy i pielęgniarka muszą płacić haracz, a końca fedrowania tego szmalu nie widać.

  Górnik za pracą nie wyjedzie za granicę, pielęgniarka też nie, bo nie zwyczajni. Inteligent wyjedzie. I o to chodzi, żeby wszyscy jajogłowi wyjechali na roboty, a tu zostanie krew z krwi, kość z kości proletariat. Nasza Europa.

Krystyna Kofta

 
PROTEST TWÓRCÓW   FORUM menu   DO GÓRY
 
 LINKI 2006

  PODPISY
Zobacz LISTĘ SYGNATARIUSZY PROTESTU
  FORUM
PUBLICYSTYKA,
panel dyskusyjny
  NAPISZ
OPINIE, OCENY, WYPOWIEDZI...
 PRASA pisze...
PRASA O PROTEŚCIE TWÓRCÓW
HOME   PORTFOLIA   BIAŁO-CZERWONA/ White-Red   PROTEST TWÓRCÓW   TWÓRCY I PRAWO   KONTAKT  
copyright 2003-2018 - ® Janusz Kobyliński