HOME
PORTFOLIA / TECZKI
BIAŁO-CZERWONA / WHITE-RED
PROTEST TWÓRCÓW
BANK KALENDARZY
BANK WYSTAW
TWÓRCY I PRAWO
O NAS
KONTAKT
aktualizacja: 1.09.2018

PROTEST TWÓRCÓW
 HISTORIA
 PAMIĘTACIE?

  Kronika 2003
Relacje z PROTESTU z 2003 roku
 
PROTEST 201?   FORUM menu  

Małgorzata Koraszewska
Andrzej Koraszewski

Do Ministra Finansów
profesora Grzegorza Kołodki

Szanowny Panie Premierze!

Chcielibyśmy wyrazić wdzięczność za podjęcie kroków w celu likwidacji żenującego i skandalicznego uprzywilejowania tzw. twórców. Oprocentowanie wynagrodzeń tzw. twórców na poziomie 10 procent (uzasadnione rzekomymi "kosztami uzyskania") stawia nas w sytuacji ludzi z gruntu nieuczciwych i hipokrytów pozbawiających się prawa walki o społeczeństwo obywatelskie.

Jesteśmy małżeństwem utrzymującym się z pracy twórczej (dziennikarz i tłumaczka), mieszkaliśmy przez wiele lat najpierw w Szwecji, a potem w Wielkiej Brytanii, gdzie tzw. twórcy nie korzystają z żadnych nadzwyczajnych przywilejów, a uzasadnione i udokumentowane koszty uzyskania przychodu z pracy twórczej mogą być powodem odpisów od podstawy opodatkowania. System polski, który w efekcie oznacza, że podatki tzw. twórców są niemal dwukrotnie niższe od opodatkowania osób najmniej zarabiających (w tym pielęgniarek, lekarzy, nauczycieli, czy emerytów) wywołuje uczucie niesmaku i obrzydzenia do siebie przy okazji każdego podpisywania umowy o dzieło.

Otrzymaliśmy z kilku stron zaproszenie do przyłączenia się do protestu tzw. twórców. W dzisiejszej Polsce nie brak nieprawdopodobnych wręcz przykładów skandalicznych i antyobywatelskich postaw przedstawicieli krajowych elit. W proteście tzw. twórców szczególnie niesmaczne wydaje nam się oburzenie, że pieniądze z ich bardziej uczciwie płaconych podatków mogłyby trafić do samorządów, a tym samym np. podreperować sytuację szkół i zmniejszyć liczbę funkcjonalnych analfabetów (a więc prowadzić do wzrostu liczby potencjalnych nabywców dzieł owych twórców).

Mamy nadzieję, że Ministerstwu Finansów uda się projektowaną zmianę przeprowadzić konsekwentnie do końca mimo protestów ludzi, którzy wydają się nawet nie domyślać, że ich postawy i zachowania są w najwyższym stopniu amoralne, antydemokratyczne, antyobywatelskie i antypaństwowe.

Oboje jesteśmy zwolennikami społeczeństwa obywatelskiego i gospodarki rynkowej, rozumianej wszelako inaczej niż wyłącznie jazda na gapę i życie na cudzy koszt.

Małgorzata Koraszewska (tłumaczka)

Andrzej Koraszewski (dziennikarz - ostatni laureat przyznawanej przez "Kulturę" nagrody im. Mieroszewskiego).

Dobrzyń nad Wisłą, 22 maja 2003r.

 
PROTEST TWÓRCÓW   FORUM menu   DO GÓRY
 
 LINKI 2006

  PODPISY
Zobacz LISTĘ SYGNATARIUSZY PROTESTU
  FORUM
PUBLICYSTYKA,
panel dyskusyjny
  NAPISZ
OPINIE, OCENY, WYPOWIEDZI...
 PRASA pisze...
PRASA O PROTEŚCIE TWÓRCÓW
HOME   PORTFOLIA   BIAŁO-CZERWONA/ White-Red   PROTEST TWÓRCÓW   TWÓRCY I PRAWO   KONTAKT  
copyright 2003-2018 - ® Janusz Kobyliński