HOME
PORTFOLIA / TECZKI
BIAŁO-CZERWONA / WHITE-RED
PROTEST TWÓRCÓW
BANK KALENDARZY
BANK WYSTAW
TWÓRCY I PRAWO
O NAS
KONTAKT
aktualizacja: 1.09.2018

PROTEST TWÓRCÓW
 HISTORIA
 PAMIĘTACIE?

  Kronika 2003
Relacje z PROTESTU z 2003 roku
 
PROTEST 201?   FORUM menu  

Janusz Kobyliński

Do Kolegów ZG ZPAF
WYGRALIŚMY! I będziemy wygrywać!

Istotnie, 5 czerwca pan minister Kołodko zmienił zdanie o tym, co nazywał ULGĄ. Tego dnia w pięcioosobowej delegacji Porozumienia Łazienek Królewskich przyjętej po wiecu w Kancelarii Premiera RP było 2 fotografów ? ja i Sergiusz Sachno. Jaki to procent? Na liście podpisów pod protestem na 2380 twórców-sygnatariuszy fotografów znalazło się ok. 60... A to jaki procent?

Tego dnia wieczorem już było wiadomo, że WYGRALIŚMY. WYGRALIŚMY - powiedział tak do mnie Krzysztof Niedenthal, członek Prezydium ZG na wernisażu Sergiusza w Starej Galerii. Poprzednio Prezes OW, ja wtedy jako vice przy kieracie ZPAF.

WYGRALIŚMY!?
Za siebie Krzysztofie nie mogłeś tego powiedzieć, na liście protestu ŁAZIENEK Cię nie ma. Więc zapewne miałeś na myśli Prezydium ZG; tu już nieco lepiej ? Karina i Sergiusz są. Udział w wygranej ma zapewne prezes ZG Janusz Fogler, który nie przyjął propozycji Sergiusza, aby ZPAF stworzył oficjalny dokument, podobnie jak inne stowarzyszenia. Powiedział, że pogada z Kołodką, a Wy, Prezydium ZG, to przyjęliście za właściwsze. Pewnie pogadał, tak jak gada z Raf... i Wal... kiedy tylko trzeba; znacie te imiona, prawda?

Nie tylko w piątek WYGRALIŚMY z Kołodką, ale i również WYGRYWAMY z KOPIPOLEM! Pamiętacie ?opcję negocjacyjną? prezesa Foglera prezentowaną na pierwszym plenum jego kadencji, kiedy ja ?składałem sprawozdanie z dotychczas? na Wasze i jego ręce. Pewnie pamiętacie, prawda?

Oczekiwania sojuszu ZPAP/ ZPAF lekceważąco określał jako niepoważne i nierealne, akceptował natomiast bez wahania propozycję KOPIPOLU, żenująco niską. Kwotowo ok. 30 tys, w tym się połapiecie, w procentach co i od czego ? nigdy; tą bronią prezes Fogler bronił racji KOPIPOLU. Potem, ponieważ z wcześniejszego upoważnienia ZPAF brałem (i biorę nadal już bez) udział w Stowarzyszeniu Autorów i Wydawców POLSKA KSIĄŻKA, które powstało aby zastąpić KOPIPOL, prezes Fogler na drugim Plenum w sposób już nie budzący wątpliwości, głosami całego ZG odwołał to upoważnienie ? powód: brak zaufania do mojej osoby! Bo reprezentowałem ZPAF w firmie konkurencyjnej KOPIPOLOWI, bo ciągle głosiłem, że zgadzanie się na 30 tys i rozbijanie sojuszu ze ZPAP aby ratować tyłek KOPIPOLOWI to hańba dla ZPAF.

Część władnych statutowo jednak prowadziła wspólne ze ZPAP twarde negocjacje z KOPIPOLEM. Rezultatem ich jest jest ostania oferta, w której proponują nam jednak nie 30 tys a 200 tys PLN! Kto powie teraz ? WYGRALIŚMY? I żeby było jeszcze śmieszniej ? tej oferty, bo nadal nieuczciwej, ZPAF razem ze ZPAP nie przyjął! A trzeba Wam wiedzieć, że ZG ZPAP właśnie z braku kasy plajtuje, zwalnia pracowników biura w trybie ?nie mamy czym wam zapłacić?. Zamieszam Wam w głowach do końca ? teraz prezes Fogler przychyla się do argumentacji ZPAP i naszego Biura Prawa Autorskiego. Dlaczego!? Co się stało? Wiele się stało w międzyczasie widocznie, życie. Prezes wkrótce powie Wam ? WYGRALIŚMY!

Ja tymczasem, Szanowni Koledzy odwoływacze, dzięki zdjęciu ze mnie ograniczeń, jakie mogły wynikać z reprezentowania ZPAF (np. zalecenia Prezydium ZG i Prezesa... brrr ) reprezentuję w POLSKIEJ KSIĄŻCE wszystkich fotografów. Właśnie jako taki zostałem zaproszony przez ZPAP na pierwsze spotkanie środowisk twórców z władzami PR i mediami do Ermitażu Łazienek Królewskich 13 maja. Tego właśnie dnia w Brukseli minister Kołodko zapowiedział zabranie nam 50% kosztów uzyskania, o czym dowiedzieliśmy się tuż po spotkaniu. Wtedy tam właśnie to ja rzuciłem ziarno pomysłu ŁAZIENEK KRÓLEWSKICH.

Ciąg dalszy znacie? WYGRALIŚMY. I ciąg dalszy nastąpi. Dowiecie się o tym z telewizora.

Pozdrowienia
Janusz Kobyliński
7 czerwca 2003 
PROTEST TWÓRCÓW   FORUM menu   DO GÓRY
 
 LINKI 2006

  PODPISY
Zobacz LISTĘ SYGNATARIUSZY PROTESTU
  FORUM
PUBLICYSTYKA,
panel dyskusyjny
  NAPISZ
OPINIE, OCENY, WYPOWIEDZI...
 PRASA pisze...
PRASA O PROTEŚCIE TWÓRCÓW
HOME   PORTFOLIA   BIAŁO-CZERWONA/ White-Red   PROTEST TWÓRCÓW   TWÓRCY I PRAWO   KONTAKT  
copyright 2003-2018 - ® Janusz Kobyliński